7 dolog, amit az üzemanyagszint-mérő rendszerekről tudni érdemes

2015 március 27.

Reméljük, cikksorozatunkkal segítünk Önnek, ha még nem döntött, csak fontolgatja a nyomkövető rendszer megvásárlását, illetve, ha korábban használt már járműkövető rendszert és szívesen váltana valami modernebbre.

Az alábbiakban a GPS-alapú nyomkövetés egyik legfontosabb kiegészítő moduljához, a produktív üzemanyagszint ellenőrzéshez kapcsolódó leglényegesebb tudnivalókat mutatjuk be.

1. Optimalizálja az üzemanyagköltségeket – A teherfuvarozásban és a mezőgazdaságban használt nehézgépek folyamatosan sok üzemanyagot igényelnek. A megszokottnál váratlanul nagyobb üzemanyag kiadások, vagy a szükségesnél gyakoribb tankolások sok bosszúságot és nem kevés pluszmunkát okozhatnak a flottakezelőknek – üzemanyagszint-méréssel azonban mindent nyomon lehet követni.

2. Megszünteti vagy csökkenti az eltulajdonított üzemanyagból eredő károkat – Egy hatékony nyomkövető rendszerrel ráadásul az üzemanyaglopás kiszűrhető: a flottamenedzser gyakorlatilag valós időben észlelheti, ha egy járműből üzemanyagot tulajdonítanak el.   Az igazán megbízható rendszerek a jármű vagy munkagép állásideje alatt is mérik az üzemanyag szintjét, emellett az eszköz a nem engedélyezett helyeken való tankolás estén is képes riasztást adni.

3. Riasztások vehetőek fel – így csak akkor kell foglalkoznia az üzemanyaglopás kérdéskörével, amikor valóban szükséges: előre be lehet állítani, hogy a rendszer riasztást adjon az olyan esetekben, mikor az üzemanyagszint hirtelen lecsökken.

 4. Csökkenti az adminisztrációs terheket – Egy viszonylag nagyobb flotta esetén az üzemanyaggal kapcsolatos adminisztráció hosszú és fáradságos, a tankolásokkal kapcsolatos kimutatások, nyilvántartások elkészítése hosszú és időrabló folyamat lehet. Egy hatékony üzemanyagszint-mérővel mindenki teljes kontrollt gyakorolhat az üzemanyag kiadások felett: a rendszer automatikus és online riportot készít a tankolásokról és az elfogyasztott üzemanyagról – kiküszöbölve ezzel az elszámolási hibákat. A rendszer nemcsak követi, hanem exportálható formában meg is mutatja a működési kiadások alakulását, ezzel egyértelműen észrevehetővé teszi a lehetséges megtakarítási pontokat.

5. Pontosságot kínál, de reálisan – A GPS-szolgáltatók részéről elvárható teljesítmény a 3-5%-os üzemanyagszint-mérési pontosság. Mindannyian szeretnénk 100%-os hatékonyságot, azonban reálisan szemlélve ez általában nem megvalósítható a fuvarozás jellemzői miatt. Legyünk óvatosak az olyan ajánlatokkal, amelyek teljes precizitást ígérnek! Ugyanakkor a 3-5%-os mérési pontosságnál gyengébb szintet kínáló szolgáltatók is a piacon elvárható minőség alatt teljesítenek.

6. A technológia rugalmas, igény szerint alakítható – Az üzemanyagszint-mérés többféle eljárással kivitelezhető, amelyek a vevő igényeihez és járművéhez igazodnak. Az egyik módszer a kapacitív szondás szintmérés, amelynek során az adott gépkocsi paramétereihez alkalmazkodó, egyedileg legyártott szondával gyűjthetünk adatokat. A szondát beépítik a járműbe, az általa küldött információkat pedig az üzemanyagkontroll-rendszer közvetlenül olvassa le. A szonda csak az üzemanyagtartály megfúrásával szerelhető be, karbantartást ugyanakkor nem igényel.

7. FMS Gateway: ellenőrzés a jármű saját adatai alapján – A kapacitív szonda mellett más, pontosabb eljárásokkal is mérhetjük az elfogyasztott üzemanyagot, ezek egyik legismertebb módja az FMS Gateway illesztése a műholdas gépjárműkövető egységhez. Az FMS Gateway a 2004 után gyártott gépkocsik többségében gyárilag megtalálható. Az FMS alapú üzemanyag-ellenőrzés az FMS Gateway illesztésen alapul, amelyen keresztül egységes szabvány szerint nyerhetőek ki a járművezérlő elektronika (CAN-BUS) által felügyelt érzékelők adatai, így a befecskendező rendszer által a motorba juttatott üzemanyag mennyiségének értéke is. FMS Gateway illesztés használatával olyan járműben is lehetséges az üzemanyagszint-mérés, ahol az üzemanyagtank alakja vagy valamely más ok miatt nem szerelhető be a kapacitív szonda, vagy amennyiben a szondás szintmérésnél pontosabb adatokra van szükségünk. Amennyiben a 2004 után gyártott járműben valamilyen okból nem található gyári FMS Gateway, úgy ez a probléma univerzális illesztő segítségével orvosolható.

 

4156
Korábbi bejegyzéseink:
Kérdése van? Küldje el adatait,
és mi visszahívjuk!