Flottakövetés és útdíjfizetés – egy eszközzel, hatékonyan

2018 március 12.

Magyarországon 2018-ban ünnepli ötödik születésnapját a megtett úttal arányos elektronikus útdíjfizetési rendszer, ennek megfelelően számos fuvarozó nagy- és kisvállalat, illetve magánvállalkozás is már csaknem az ötödik éve használja nap mint nap az elektronikus útdíjfizetésre is alkalmas OBU S550 fedélzeti eszközét. A hazai tulajdonú i-Cell Kft. az útdíjfizetési rendszer bevezetése óta tevékenykedik auditált bevallási közreműködőként: jelenleg százmilliós nagyságrendű szakaszjegyeket közvetít, és több, mint 35 ezer, útdíj-bevallásra is alkalmas OBU-eszközt üzemeltet, amelyek az i-Fleet minimális havidíjas flottamenedzsment szolgáltatás összes alapfunkciójára is alkalmasak.

A szintén 100%-ban magyar tulajdonú Gelbmann Kft. a hazai fuvarozási piacon az egyik legnagyobb vállalat 1990 óta, vagyis immár lassan 30 éves tapasztalattal rendelkezik. Az i-Cell Kft. partnereként az e-útdíj rendszer kezdete óta használja a telematikai vállalat által üzemeltetett OBU-kat, tavaly óta pedig már az i-Fleet flottamenedzsment szolgáltatást is.

Az első kézből származó tapasztalatokról a nemzetközi és belföldi árufuvarozással foglalkozó Gelbmann Kft. alapító-ügyvezetője az alábbiakban számolt be.

Miért épp az i-Cell OBU S550-nel igénybe vehető i-Fleet Start megoldása mellett döntöttek?

Gelbmann Ferenc: A magyar útdíj 2013-as bevezetése óta használjuk az OBU S550 eszközöket. Mivel az i-Cell Kft-től a kezdetektől fogva megbízható szolgáltatást és gondos, körültekintő ügyféltámogatást kaptunk, mérlegeltük, hogy egy kamionon belül, hasonló szolgáltatásra szükséges lehet-e két GPS-eszköz. Kézenfekvő megoldásnak bizonyult, hogy a már beszerzett OBU-kkal oldjuk meg flottánk követését és a korábban sikerrel bizonyított útdíj-bevallást is.

Jelenleg összesen hány járműben használják?

GF: Jelenleg 161 gépjárműben használjuk az i-Fleet rendszert.

Milyennek találják a kibővített rendszer használatát a vállalati mindennapok során?

GF: A kibővített rendszernek ugyan még mondhatni friss felhasználói vagyunk, a kezdeti tapasztalatok alapján azonban a rendszert áttekinthetőnek és könnyen kezelhetőnek találtuk. Egyúttal úgy látjuk, hogy a lehetőségek tárháza nagyon széles, az összes opciót pedig majd a későbbi bővítések és a további perifériák felszerelése után, maximálisan a saját igényeinkre szabottan lehet majd használni.

Milyen problémákra nyújthat elérhető megoldást az i-Fleet Start szolgáltatás?

GF: Azon túl, hogy egyetlen eszköz használatával a flottakövetés és az útdíj bevallása is megoldott, a teljesség igénye nélkül számos hasznos funkciót tudnék még megemlíteni: a legfontosabbak között van a sebességtúllépés, vagy a lerakóhoz történő érkezés figyelésének lehetősége is, amellyel távolról is megbízhatóan követhető nyomon a fuvarfeladatok pontos teljesítése.

A rendszer használata mennyiben könnyíti meg a fuvarszervezési feladatok kiosztását és elvégzését?

GF: A logisztikai szektor jelenében a fuvarfeladat pontos követésének biztosítása alapvető, elemi szükséglet. A járműkövetésből kinyert adatok alapján jelenleg a fuvarok szervezését és az egyes fuvarfeladatokhoz rendelhető szállítási kapacitás automatizálását és dokumentálását ellátó szoftver integrációja zajlik, amely során a valós idejű járműkövetésből kinyert adatok emberi beavatkozás nélkül épülnek be a folyamat megfelelő szintjére, így biztosítva a feladatok teljesítésének pontosságát és azok precíz adminisztrációját.

Miben látja a legfőbb különbségeket az OBU-val igénybe vehető i-Fleet Start szolgáltatás és a sima útdíjfizetéshez járó alapszolgáltatás között?

GF: Azon túl, hogy egyetlen eszközzel, egyszerűen végezhetjük ezt a két feladatot, nagyobb könnyebbséget jelent, hogy az esetleges meghibásodásokat, a rendszer kezelésével, illetve az útdíj bevallásával kapcsolatos kérdéseinket is egyetlen csatornán, az i-Cellen keresztül intézhetjük. Az i-Fleet Start szolgáltatáshoz csatlakozó mobilapplikáció segítségével pedig a flottát gyakorlatilag a fuvarszervezőink zsebébe helyeztük, így a nap bármely szakában, tartózkodási helytől függetlenül kaphatnak valós képet a szállítmányok helyzetéről és állapotáról.

Az i-Cell OBU-val igénybe vehető flottakövetési megoldás mely funkcióit használják a leggyakrabban? 

GF: Leggyakrabban a referencia útvonal figyelése funkciót használjuk, amellyel egy esetleges téves letérést még időben tudunk a sofőrrel korrigáltatni. Ha mindez a valós időben rendelkezésre álló adatok alapján, azonnal tud megtörténni, az előre nem tervezett költségelemek kiiktatásával jelentős megtakarításokat érhetünk el.

A rendszer mennyire és hogyan könnyíti meg az adminisztrációt?

GF: A rendszer bevezetése során több folyamatban is csökkenthetővé vált a felhasznált papír mennyisége, mivel a korábban kézzel vezetett, analóg nyilvántartásokat online, az i-Fleet Start szerverén tudjuk tárolni. Azt látjuk, hogy a program mélyebb ismeretével és a folyamatosan zajló integrációval még további adminisztrációs terheket tudunk majd levenni a kollégáink válláról.

Szokták a járműflotta állapotát/adatait, a szállított áru helyzetét okostelefonról vagy tabletről követni?

GF: Kollégáink elsőként a mobilapplikáció használatát sajátították el. Egyszerű áttekinthetősége, könnyű kezelhetősége és a releváns információk azonnali rendelkezésre állása miatt hasznos társukká vált a mindennapokban. Amikor nem tartózkodnak a munkahelyi környezetükben, akkor is kapcsolatban maradhatnak a flottával, míg az i-Fleet felhasználóbarát mobilapplikációjából kinyerhető valós idejű adatok halmaza további operatív kérdések megválaszolásában és logisztikai folyamatok optimalizálásában is a segítségükre van.

Az OBU-val igénybe vehető flottakövetési rendszerrel kibővített szolgáltatáscsomag révén milyen versenyelőnyt tapasztal?

GF: Partnereink számára minden esetben a legfontosabb információt az jelenti, hogy merre tartózkodik a szállítmányuk. Az i-Fleet szolgáltatás segítségével az adott fuvarfeladatra delegált jármű pillanatnyi megosztása – amellyel valós időben követhetjük a mozgást – minden esetben növeli a vevői elégedettséget, a nyugalomról és a lojalitásról nem is beszélve.

Hozzávetőlegesen mekkora és milyen erőforrás-megtakarítást tudnak elérni a rendszernek köszönhetően?

GF: Jelenleg a rendszer bevezetését követő fázisban vagyunk, de a friss tapasztalatok alapján az látszik, hogy a végleges integrációt követően az egyes fuvarokhoz kapcsolódó adminisztrációs feladataink csaknem ötöde lesz megspórolható.

Milyen vállalatoknak ajánlaná még az i-Cell Kft. OBU-val igénybe vehető i-Fleet flottakövetési megoldását?

GF: Minden olyan kis- és nagyvállalkozásnak, ahol szükség van megbízható és precíz útdíj-bevallásra, illetve olyan cégeknek, ahol a fuvarfeladatok követése elengedhetetlen és mindezt egy innovatívan kialakított telematikai eszközzel, költséghatékonyan szeretnék megoldani.

 

Egy jó telematikai rendszer a szállítmányozás teljes folyamatának monitorozására alkalmas, amivel jelentősen hozzájárul a tervezhetőséghez és költségek optimalizáláshoz. Az OBU S550 közreműködésével és az i-Fleet flottamenedzsment rendszerrel karnyújtásnyira lehetünk egy jó és költséghatékony telematikai okosrendszertől. Nemcsak arra vonatkozó információkat kapunk, hogy merre jár a járművünk, hanem folyamatosan, akár okostelefonról vagy tabletről követni tudjuk a flotta összes paraméterét, egyúttal a szállított áruról is információkat kaphatunk.

Az i-Cell Kft. pedig garantálja a testreszabott szolgáltatáscsomagokat, vagyis minden érdeklődő cég az egyéni igényei alapján összeállított rendszert és ügyféltámogatást kap. Bővebb információ az OBU-ról és az i-Fleetre való átállásról a jarmukovetes.icell.hu oldalon, illetve a 06/1-467-1750-es telefonszámon kérhető.

2479
Korábbi bejegyzéseink:
Kérdése van? Küldje el adatait,
és mi visszahívjuk!